1400 / 01 / 22 9:11:49 AM EN

ورود
 

آران و بیدگل ( کویریان دریادل )

شهرستان آران و بیدگل با وسعت 6051 کیلومتر مربع با جمعیتی بیش از 80 هزار نفر در دو بخش مرکزی و کویرات قرار گرفته است. مردم پس از ویرانی تمدن سیلک ( با قدمت 7500 ساله ) در اثر حوادث و تحولات گوناگون ، رو به سوی دشت ها نهادند و این منطقه هم از آن زمان مورد توجه ساکنین قرار گرفت. واژه « آران » از « آرین » (نام دیگر قوم آریا ) و به معنای جایگاه مقدس ، مکان گرمسیر و ... است. و « بیدگل » تغییر یافته « بی بی گل» ،« ویگل» و «بی گل» می باشد .
زبان مردم این شهرستان فارسی رایج اما دارای لهجه های متفاوتی است . با ورود اسلام به این سرزمین ساکنان آن از جمله اولین مناطق مرکزی بودند که به اسلام گرویدند و از همان قرون اولیه به خاندان رسالت و امامت عشق و علاقه ورزیده و جز اولین شیعیان بودند . ساکنان کویر به طور عام و به ویژه اهالی آران و بیدگل مردمانی مهربان ، قانع ، میهمان نواز ، مقاوم و خدا جویند . از دسترنج خویش می خورند و همواره درامور خیر پیشقدم می باشند . حضور در زیارتگاه ها وامام زاده ها ، زیارت اهل قبور و برپایی مجالس و محافل دینی از رسوم پسندیده مردم این منطقه است . وجود تعداد 720 نفر شهید و مفقودالاثر و تعداد 1450نفر جانباز و تعداد 82 نفر آزاده از جمله نشانه های تعهد مردمان این سامان به دین و آیین کشورشان است .
آران و بیدگل گنجینه ای از معادن طبیعی ، نفت و صنعت فرش است .

جاذبه های گردشگری شهر آران و بیدگل

بقعه امامزاده محمد هلال ابن علی (ع):
یکی از مراکز تاریخی و مذهبی شهر آران وبیدگل است. این بنا ، مرقد مطهر یکی از فرزندان بلافصل حضرت علی ابن ابیطالب (ع) میباشد که یکی از مجموعه های جالب تاریخی منطقه کویر ناحیه مرکزی ایران به شمار می آیید. مرقد این امام زاده همه ساله میعاد گاه عزاداران حضرت امام حسین ( ع) می باشد.

بقعه امامزاده قاسم(ع) :
این امامزاده از فرزندان حضرت امام علی النقی (ع) و بقیه آن مربوطه به دوران صفویه است . گنبد کاشیکاری وباروی گلی این بقعه دارای زیبایی فراوانی است .

بقعه امامزاده هادی ابن علی ابن الحسین (ع) :
ساختمان بقعه و بارگاه امامزاده هادی (ع) در دوران صفوی بنا نهاده شده است .

مجموعه قاضی آران :
این مجموعه مشتمل بر مسجدجامع ـ بقعه مبارکه پنج امامزاده از فرزندان حضرت امام محمد باقر (ع) ـ حسینیه ـ آب انبار و بازارچه است . این مجموعه درقرن های اولیه اسلامی و دوره صفویه و قاجاریه بنا نهاده شده است .

کاروانسرای تاریخی مرنجاب:
این قلعه یکی از مکان های مهم اطراق و اقامت کاروان های تجاری و بازرگانی است که در بین راه شهرهای مرکزی و شمالی ایران قرار داشته است . این کاروانسرا در اوایل قرن یازدهم هجری و به دستور شاه عباس اول صفوی بنا شده و فاصله آن از مرکز شهر حدود 50 کیلومتر و وسعت آن 1000 متر مربع می باشد .

مسجد نقشینه:
این مسجد در داخل شهر و با وسعت 1000 متر مربع در محله درب مختص آباد قرار دارد . این مسجد که به مسجد حاج قاسم نیز معروف می باشد از بناهای دوره سلجوقی است که د ردوره صفویه گسترش یافته و بخشی از تزئینات آن مربوط به اوایل دوره قاجار است . در ایوان این مسجد کتیبه خط ثلث به دست خط محمد بیدگلی مورخ سال 1215ه ق وجود دارد. به علت وجود نگاره های زیبا و نقاشی های ارزنده ایی که در این مسجد وجود داشته است به مسجد نقشینه معروف می باشد .

دریاچه نمک :
این دریاچه در کویر مرکزی ایران قرار گرفته است. موقعیت خاص دریاچه مذکور و نحوه تشکیل چند ضلعیهای منظم لانه زنبوری نمک جاذبه های فراوانی ایجاد نموده است . دریاچه نمک در فاصله 55کیلومتری شمال شهر آران و بیدگل قرار دارد و از دیر باز جهت تامین نمک طعام مورد بهره برداری قرار گرفته است.
با توجه به گیاهان مختلفی که در اطراف آن می روید و نیز از نظر اکوسیستم حائز اهمیت است .

دشت کویر و بندریگ:
منطقه وسیعی در شمال شهر آران وبیدگل با تپه های حجیم و مرتفع ریگ(90 متر) یکی از جاذبه های این منطقه می باشد .
وجود انواع گیاهان و بقایای قلعه ها و ساختمانهای قدیمی موجود وپرندگان مهاجر و بطور کلی منظره چشم انداز تپه های مرتفع ریگ یکی از جاذبه های سیاحتی و گردشگری شهرستان آران وبیدگل است . مسیر یکی از راههای منشعب از جاده معروف ابریشم و راه کاروانی قدیمی شمال به جنوب کشور نیز از این منطقه عبور کرده است

کوههای یخاب:
در بخش کویرات شهرستان آران و بیدگل رشته کوههای یخاب وجود دارد که باعث شگفتی و تعجب است در قلب رشته کوههایی وجود دارد که در تابستان نیز هوای خشک و سردی دارد و دارای شکار (آهو) نیز میباشد.

قلعه کرشاهی:
این قلعه از خشت و گل ساخته شده است و هم اکنون از آثار برجای مانده از زمان قاجار است . این قلعه یکی از قلعه های مهم نایب حسین کاشی یکی از راهزنان و یاغیان دوره رضاخان بوده و هنوز آثار گلوله های توپ در نبرد نیروهای دولتی و نیروهای نایب حسین کاشی در این قلعه برجای مانده است .

منبع: نرم افزار گردشگری کاشان شهر آفتاب ویژه تلفن های همراه

© کپی رایت توسط کی آشیان - سایت جامع گردشگری کاشان (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان

   نام شما:
ایمیل شما:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده: