1400 / 01 / 22 12:33:07 AM EN

ورود
 

برزک ( نگین کوهستان )

شهر برزک با جمعیتی بالغ بر 5000 نفر به وسعت 200 هکتار در جنوب غربی شهرستان کاشان و در یک منطقه کوهستانی در دامنه‏ های کرکس و در فاصله 45 کیلومتری کاشان، 60 کیلومتری میمه و 55 کیلومتری دلیجان و در مسیر جاده‏ ای قرار دارد که از یک طرف به آزاد راه اصفهان ـ‌ تهران و از سمت دیگر به اتوبان کاشان ـ قم ختم می‏شود.
سابقه برزک به 5000 سال قبل بر می‏گردد. وجه تسمیه‏ ی آن بَرْزْ به معنای سرزمین بلند و مرتفع که واقع در کوهستان است و این بلندی و خشکی در میان آب باشد و کِ، که تصغیر است و در مجموع بَرزُک به معنای تپه کوچک است. ارتفاع این شهر از سطح دریا 1600 تا 3588 متر (متوسط 2025) می‏باشد. این شهر با توجه به موقعیت آن در تابستانها دارای آب و هوای معتدل و در زمستانها دارای آب و هوای سرد می‏باشد. میزان بارندگی در نقاط پست آن حدود 200 میلیمتر در سال و در ارتفاعات به 400 میلیمتر می‏رسد. بالاترین درجه حرارت در تابستان 25 درجه و در زمستان به 20 درجه زیر صفر می‏رسد. جهت اصلی بادهای موسمی از شمال به جنوب است.
در برزک وجود چشمه سارهای متعدد که دبی آن قابل توجه است باعث گسترش باغهای میوه در طول دره برزک گشته و آن را به باغ شهری زیبا تبدیل کرده است که همچون نگینی سبز در منطقه خود نمائی می‏کند.
کشاورزی منطقه بیشتر باغداری است که از محصولات شاخص آن می‏توان به گل محمدی شاه توت، آلو، گردو، بادام و دیگر محصولات آن شامل فندق، سیب، گلابی، گوجه سبز، توت، زردآلو، انگور، گیلاس، آلبالو و انواع میوه‏ های دیگر نام برد.
شهر برزک دارای هفت‏ محله می باشد که عبارتند از: 1ـ محله امام خمینی (سرگاول) 2ـ محله درب مسجد جامع 3ـ محله شهید رجائی (سردل) 4ـ محله مصلی 5ـ محله درب زیارت 6ـ محله کارگاه 7ـ محله باغستان
برزک به لحاظ سابقه تاریخی و قدمت چند هزار ساله مورد توجه است. اکنون نیز به جز طبیعت زیبا و بکر آن زیارت امامزاده سراج الدین بن موسی بن جعفر(ع)، شاهزاده محمود و احمد (ع)، مسجد جامع و چنار700 ساله جنب آن، خانه های قدیمی با ابزار و وسائل آن، حمام سنگی دوره صفویه که با حفظ تمامی عناصر معماری و تاریخی خویش همچنان استوار به کار خود ادامه می دهد، آب انبار‏های قاجاریه، آسیاب آبی سعدآباد که هنوز با دستان پرتوان آسیابان پیر مشغول به کار است و قوت مردم شهر را مهیا می کند، تپه تاریخی قلعه که اولین سکونتگاه مردم بَرزُک بوده همراه با غار کشف شده موجود در آن، تفرجگاه چشمه احمدآباد، جاده تفریحی توریستی سعدآباد، موزه مردم شناسی و … از آثار و جاذبه‏ های دیدنی این شهر می باشد.
باید اذعان داشت که: شهر برزک به سبب وجود طبیعت زیبا و آب و هوای مناسب و زیرساخت های شهری مناسب می تواند به فعالیت اکوتوریسم پرداخته و به علت برخوردای از ابنیه و بافت با ارزش تاریخی، جاذب گردشگران فرهنگی نیز باشد.

معرفی مکان های گردشگری برزک

تپه تاریخی قلعه (تفرجگاه و همایشگاه تپه تاریخی قلعه):
تپه تاریخی قلعه مربوط به دوره سلجوقیان و قبل از آن می‏باشد. غار کشف شده در این تپه به همراه وسایلی نظیر تنور گلی، ظروف سفالی و گلی، سرکو و … حکایت از سکونت و زندگی بسیار دور در این محل دارد.
ارتفاع قله‏ ی این تپه از جاده اصلی و قابل دسترسی مصلی حدود 20 متر می‏باشد . هنگامی که به بالای تپه صعود می‏نمایی و به چهار طرف نظاره می‏کنی سرسبزی و شادابی درختان، دشت و کوه‏های سر به فلک کشیده و خانه‏ های کاهگلی چشمانتان را نوازش می‏کند.
تپه تاریخی قلعه در مرکز شهر واقع شده که دارای فضا و نمایی زیبا در هر طرف می‏باشد.

غار کشف شده در تپه تاریخی قلعه:
قدمت این غار به دوران سلجوقیان باز می گردد و هم اکنون شهرداری با همکاری میراث فرهنگی و گردشگری به دنبال ثبت ملی این اثر تاریخی می باشند.
بنا به اظهار و نقل قول سینه به سینه بزرگان شهر این غار که در سکونت گاه اولیه برزک (تپه قلعه) می‏باشد دارای 3 مسیر اصلی بوده و هم اکنون شهرداری به جهت انجام تحقیقات بیشتر مشغول آزادسازی معبرهای مسدود شده این غار در اثر ریزش‏های سالیان متوالی می‏باشد.
از آثار برجای مانده در این غار می‏توان به کانال های کوچک حفاری شده در دل سنگ جهت دفن یا نگهداری استخوانهای گذشتگان خود، ظروف سفالی و گلی برجای مانده و وجود سقف های زیبای این غار اشاره کرد.
انتظار می رود با مرمت و بازسازی کامل این غار و بازگشایی آن در آینده به روی گردشگران، صنعت گردشگری و توریسم برزک در کنار دیگر آثار تاریخی و مناظر طبیعی و بکر متحول شود.

تفرجگاه چشمه احمدآباد:
این چشمه در نقطه شمال شرقی برزک و در حریم رودخانه فصلی برزک واقع است و دارای چندین چشمه جوشان می‏باشد و در قسمت بالا دست آن دیواره سدی است که بر اثر رسوب طی سالیان متوالی پر شده و هم اکنون با رویش درختان بید و درختچه‏ های گز در بستر این سد منظره زیبایی را ایجاد کرده است.
این تفرجگاه که در 100 متری خیابان اصلی واقع است هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‏کند. به دلیل وجود کوه در حاشیه جنوب شرقی تفرجگاه، گردشگران علاقه‏ مند به کوهنوردی نیز در کنار استفاده از مناظر بکر و طبیعی این تفرجگاه از ورزش کوه نوردی نیز بهره می برند.

جاده تفریحی توریستی سعدآباد:
این جاده از زیباترین جاده‌های طبیعی و بکر شهرستان کاشان می‌باشد جاده تفریحی و توریستی سعدآباد که از مرکز شهر آغاز می‌شود در امتداد رودخانه اصلی شهر که در قسمت شمال‏ شرقی شهر واقع است به طول 4 کیلومتر همراه با بدیع ترین صحنه‌های طبیعی ادامه داشته و پس از گذشت از کنار تفرجگاه‌ها، کوه‌ها، آبشارها و آب‌های همیشه خروشان به مسیر اصلی جاده برزک ـ کاشان ختم می‌شود. چشمه ساران موجود در کنار جاده و آب‌های همیشه خروشان آنها در کنار طبیعت همیشه سبز اطراف آن جلوه‏ای زیبا و وصف ناشدنی را ایجاد نموده است.
وجود تفرجگاههای طبیعی در کنار این جاده زیبا مأمن امنی برای مسافران خسته از راه است.

آسیاب آبی سعدآباد و تفرجگاه جنب آن:
در قسمت جنوبی جاده سعدآباد، آسیاب آبی با قدمتی حدود 200 ساله به چشم می‏خورد. این آسیاب آبی دارای تنوره‏ای می‏باشد که آب از بالا داخل آن ریخته و فشار آب این تنوره، سنگ‏های آسیاب به وزن 500 کیلوگرم را به حرکت در می‏آورد و گندم را که در بین دو سنگ قرار می‏گیرد خرد و آرد می‏کند.
شهرداری اقدام به مرمت و بازسازی و احیاء این آسیاب نموده و تفرجگاهی در جنب آن در حال ایجاد است. این تفرجگاه مورد استقبال بسیار زیاد گردشگران قرا گرفته است.
این اثر در تاریخ 24 / 8 / 85 به شماره 16218 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حمام دوره صفویه :
یکی دیگر از میراث های فرهنگی شهر برزک، حمامی است که مربوط به دوره صفویه می‏باشد.
این بنای کهن توسط فردی بنام سید حسن کاشانی ساخته شده است. برای گود برداری این حمام 10 متر زمین را کنده و این کار یک سال طول کشیده و بعد از 7 سال ساخت حمام به پایان رسیده است.
در ساخت این حمام از ستون های سنگی تراشیده شده یک پارچه استفاده شده و برای برپا کردن ستونها و محکم کاری پایه ها از سرب و مخلوطی بنام ساروج که به صورت سنتی درست می‏شده استفاده کرده اند. حمام دارای دو خزینه، دو حوضچه بنام استک و دو تخته سنگ برای نماز خواندن است. برای سوخت حمام از نفت سیاه استفاده می‏کنند.
لازم بذکر است که سیل عظیم سال 35 در برزک به حمام آسیبی وارد نکرد.
این اثر در تاریخ 24 / 8 / 85 به شماره 16213 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

امامزاده سراج الدین ابن موسی بن جعفر (ع):
زیارت امامزاده سراج الدین ابن موسی ابن جعفر با قدمتی 500 ساله مربوط به دوران صفویه می‏باشد و ساخت بنای اصلی این امامزاده را هنرمندان آن دوران به عهده داشته اند. بنای این امامزاده که بزرگترین امامزاده این شهر می باشد شامل دو بخش می باشد، بخش اصلی که هسته اولیه آن را تشکیل می دهد فضای دور مقبره امامزاده است که یک بنای 8 ضلعی با ضریح در مرکز آن همراه با گنبد خشتی که از درون (زیر آن) آئینه کاری شده است. در فضای بیرونی امامزاده قبرستان شهر وجود دارد که سنگ‏های قبر بسیار قدیمی گویای قدمت بالای این قبرستان است.
این اثر در تاریخ 22 / 8 / 85 به شماره 16197 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

امامزادگان احمد و محمود (معروف به چهل دخترون و حاجی عوض):
این دو امامزاده که به زیارت چهل دخترون و حاجی عوض معروف هستند. به قول معتمدین و ریش‏ سفیدان از نوادگان امام سجاد(ع) بوده و نام آنها شاهزاده محمود و شاهزاده احمد می‏باشد.
موقعیت این امامزاده در جنوب شرقی شهر و در کنار خانه‏ های مسکونی در انتهای محله‏ ی مصلی و در کوچه ای که به همین نام می‏ باشد (حاجی عوض) قرار دارد.
هرکدام از این امامزاده‏ ها یک ضریح چوبی قدیمی دارد که در بالای یکی از آنها تاریخ 1113 هـ .ق و آیه‏ های قرآن نوشته شده است که مطمئناً تاریخ اصلی این امامزاده‏ ها نیست و شاید تاریخ ساخت ضریح‏ها باشد.
قابل ذکر است که قدمت این امامزاده‏ ها به 800 سال پیش می‏رسد.

موزه مردم شناسی برزک:
قدمت این خانه که به موزه مردم شناسی برزک تبدیل شده است در دوره زندیه و با توجه به معماری سنتی محل ساخته شده که پس از خرید این بنا و تملک آن توسط شهرداری شهر برزک، تغییر کاربری یافته و به موزه مردم شناسی این شهر تبدیل شده است.
موزه مردم شناسی، در دو طبقه با حیاطی طویل و باریک و با شیبی ملایم از شمال به جنوب شکل گرفته است این بنا در بافت قدیمی شهر، ازجمله ویژگی های دیگر این بنای تاریخی به شمار می‏رود‏.
گردشگران در این موزه شاهد دستگاههای بافندگی قدیمی همچون دستگاه گلیم بافی، دستگاه چادرشب بافی، دستگاه قالی بافی، درب چوبی مسجد جامع و بیش از 450 اثر باقی ماند و قدیمی از گذشتگان هستند.
این اثر در تاریخ 14 / 12 / 85 به شماره 17810 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب انبار سردل:
این آب انبار در دوران پهلوی با سبک معماری سنتی محل ساخته شده است. بنای این آب انبار به سفارش ساکنین محل جهت استفاده عمومی توسط شیخ میرزا جلال مصطفوی و کربلائی حسینعلی که معماران برزکی بوده‏ اند ساخته شده و چون در محله سردُل (شهید رجایی) ساخته شده به همین نام معروف گشته است.
این آب انبار در محوطه کوچک شیب داری در محله سردُل (شهید رجایی) ساخته شده است و دارای ورودی و سقف راهروی است که با طاق ضربی پوشانیده شده، گنبد و نورگیری که بالای محوطه آب انبار قرار می‏گیرد و بادگیر آن آجری است.
این بنای تاریخی در تاریخ 24 / 8 / 85 در فهرست آثار ملی ایران به شماره 16205 به ثبت رسیده است.

خانه های قدیمی کاردان و موسوی:
خانه تاریخی کاردان در دوره زندیه بنا گردیده و یکی از قدیمی ترین خانه های تاریخی شهر برزک به شمار می رود معمار آن استاد کربلائی عبداله عظیمی معروف به معمار عظیم بوده است.
این خانه که از زمان ساخت تا کنون در مالکیت خاندان کاردان بوده به همین نام در بین اهالی شهر تاریخی برزک معروف گشته است. این بنای تاریخی که در بافت قدیم شهر استقرار یافته دارای کاربری مسکونی است و هم اکنون نیز از آن استفاده می‏شود.
این بنای تاریخی در تاریخ 24 / 8 / 86 به شماره 16314 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
خانه تاریخی موسوی نیز که در همسایگی خانه تاریخی کاردان قرار دارد یکی از قدیمی ترین خانه‏ های تاریخی این شهر است که در دوره زندیه و با الهام از معماری سنتی محلی ساخته شده و چون متعلق به خاندان موسوی بوده به همین نام نیز شهرت یافته است و در میان اهالی این شهر به نام منزل امام جمعه شهر برزک معروف گشته است.
این بنای تاریخی در تاریخ 24 / 8 / 86 به شماره 16309 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بافت قدیم برزک:
بافت قدیم برزک در محله مصلا واقع شده است.
این بافت که دارای ساختمانهای دارای خشت و گل با تیرهای چوبی بوده و بیشتر دارای کوچه‏ های تنگ معروف به کوچه‏ های آشتی کنان می‏باشد.
این بافت که در حاشیه تپه تاریخی قلعه و به صورت پلکانی گسترش یافته دارای چشم انداز بسیار جالبی است.
فضا سازی منازل این بافت به طوری طراحی گردیده است که تمامی منازل توسط درها و پنجره های چوبی به فضای باز ارتباط دارد. درهای چوبی در درگاه‏هایی با تاقهای هلالی و گرد و سکوهایی که جایگاه استراحت و نشستن می باشد به طرزی زیبا از عوامل جوی حفظ گردیده و از نمایی زیبا و دلفریب برخوردار می باشد که هر گردشگر را به سوی خود جذب می نماید.

چهار فصل برزک:
برزک از جمله شهرهای انگشت شمار دارای چهار فصل متمایز و زیبا می‏باشد.

بهار فصل شکفتن گلها و روییدن مخمل سبز زمین
در فصل بهار در دامنه رشته کوههای کرکس جایی که هر بیننده‏ ای را به تحسین وامی‏دارد مخملی سبز زمین را می‏پوشاند و درختان نیز بار شادی و نشاط بر شاخه‏ ها می‏نشانند و سفره سفید مهربانی را بر روی میهمانان خود می‏گسترانند و این در حالی است که زمزمه آب و نغمه پرندگان نوازشگر روح و جان انسان را جلا می‏دهد. در این موقع وقتی از لابلای درختان پر گل بهاری عبور می‏کنی و نسیم بهاری را حس می‏کنی گوئی در قطعه‏ ای از بهشت قدم می‏گذاری. فصل بهار در برزک پس از فرارسیدن نوروز آغاز می‏شود و سپیدی برف جای خود را به شکوفه‏ های سرخ و سفید بهاری می‏دهد و بر زمینش مخملی سبز همراه با رویش گلهای لاله آماده استقبال از میهانان طبیعت است و چه خرسندند مردم این شهر که در آخرین ماه فصل بهار زمینشان متبرک می‏شود با بازگشایی گلهای سرخ محمدی که نقشی بدیع و تزیینی زیباست بر کوچه باغهای این شهر. در این ماه فعالیت گلابگیران با شوری خاص آغاز می‏شود، جشنواره گل و گلاب برپا می‏شود و شهر خود را آماده و مهیا در انتظار گردشگران می‏بیند.

فصل تابستان،‌فصل میوه ها و سرسبزی
فصل تابستان فصل سرسبزی و و شادابی و فصل کار و تلاش است، فصل به بار نشستن درختان باغ و دشتها. در برزک انواع و اقسام میوه ‏ها به دست می‏ آید از شاه توت و آلو و گردو و بادام گرفته تا زردآلو و سیب و گلابی و … ، تابستان برزک دارای آب و هوائی لطیف و کوهستانی است که همواره در انتظار مسافران گرما زده از کویر است تا قدری در سایه سار درختان بیاسایند و صدای آبشارهای همیشه خروشان این شهر را بشنوند و قدری از آب چشمه‏ های زلال آن بنوشند و همواره صدای مردم مهمان نواز این شهر را بشنوند که می‏گویند برزک میزبان مهربان دوستداران طبیعت.

پاییز برزک تابلو نقاشی طبیعت
فصل پاییز فصل به بار نشستن ماهها تلاش کشاورزان است. پاییز فصل کوچ پرستوها است، کوچه باغ‏های برزک در پاییز با فرشی رنگین از برگهای الوان درختان پوشیده شده است و درختان، برگهای زرد و سرخ و ارغوانی را با وزش باد در هوا می‏ پراکنند و بر سر مسافرانشان گلریزان می‏کنند و چه زیباست وقتی که در این کوچه باغها قدم می‏گذاری و صدای خش خش برگها را در زیر پای می‏شنوی ناگاه نگاهت بر بلندای برزک می‏افتد و برف‏های پوشیده بر قله‏ های سر به فلک کشیده را مشاهده می‏کنی که آمدن فصل زمستان را گوشزد می‏کند.

زمستان همیشه سفید
مردم برزک نیز مانند همه ایرانیان با برگذاری مراسم شب یلدا به استقبال اولین سپیده زمستانی می‏روند و غالباً در این شب هدیه خداوندی، که همانا برف است را شاهد هستند.
زمستان برزک را همیشه پر از برف می‏بینی که این امر مسؤولین را بر آن داشت تا در تدارک پیست اسکی برزک باشند تا به گردشگران بگویند که همواره در کنار شهر کویری کاشان شهر کوهستانی برزک دارای چهار فصل متمایز و زیبا با بهترین نوع آب و هوا همواره مشتاق گردشگران در در طول سال است.

گلابگیری سنتی:
بخش برزک با تولید بیش از 75 درصد گل و گلاب منطقه به عنوان بزرگترین تولید کننده گل و گلاب منطقه می باشد که در سال های اخیر با احداث باغ 400 هکتاری کوثر برزک به عنوان بزرگترین باغ کشت یک پارچه گل محمدی علاوه بر رونق اقتصادی منطقه جاذب گردشگران زیادی نیز خواهد بود.
در گلابگیری به روش سنتی با استفاده از دیگهای مسی ، عمل گلابگیری انجام می گیرد . در این روش مقدار لازم گل محمدی با آب مورد نیاز جهت پخت گل محمدی را داخل دیگ مسی می ریزند و زیر دیگ را روشن می کنند، بخار ایجاد شده در دیگ که بعد از حرارت دادن و بستن درب دیگ به وجود می آید توسط دو عدد لوله به ظرف مسی دیگر که به آن پارچ گلابگیری می گویند و در داخل آب سرد قرار دارد منتقل می شود تا عمل تقطیر صورت گیرد. حجم پارچ حدوداً 40 لیتر است و زمان مورد نیاز جهت پرشدن پارچ توسط گلاب بستگی به شدت حرارت زیر دیگ دارد.
در بخش بَرزُک بیش از 450 کارگاه گلابگیری سنتی وجود دارد که در فصول گردشگری و به ویژه در ایام گلابگیری پذیرای گردشگران داخلی و خارجی هستند.

گلابگیری صنعتی:
در کارخانه های تولید گلاب و عرقیات به روش صنعتی ابتدا گل های محمدی را داخل دیگهای دو جداره می ریزند و درب آنها را می بندند، سپس بخار آب که در بین دو جداره دیگها به داخل دیگ نفوذ می کند باعث پخت گل محمدی شده و عصاره آن که همان گلاب می باشد به وسیله لوله به مخزن اصلی هدایت می شود.
بخش بَرزُک به عنوان بزرگترین تولید کننده گل و گلاب در حال حاضر دارای 9 کارخانه صنعتی تولید گلاب و عرقیات گیاهی می باشد و همواره در طول سال پذیرای گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

صنایع دستی:
سرزمین ایران از فرهنگ غنی و دیرینه ای سرشار بوده و هست و این فرهنگ ها و سنت ها سالیان سال است که نسل به نسل در گردش است و به دست آیندگان سپرده می شود.
منطقه بَرزُک یکی از نقاط ایران است که از قدمت و تاریخ کهن و فرهنگ پربار و هنر دستی بسیار قدیمی برخوردار می باشد.
در منطقه بَرزُک انواع صنایع دستی شامل: پارچه بافی، کرباس بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی، گیوه چینی، سبد بافی، طناب بافی، نخ ریسی، گلدوزی با دست، قالی بافی و انواع بافتنی های دستی وجود داشته که هم اکنون نیز تعدادی از آنها در شهر بَرزُک رونق دارد.

معرفی زبان و لهجه مردم بَرزُک:
زبان رایجی بَرزُک نشان از داستان زندگی آریاییان نخستین دارد و با همه ویژگی، پیوندهای آشکار با دیگر زبان های ایرانی، پهلوی، اوستایی، تالشی، مازندرانی، تانی،کردی، لری، سمنانی، ارمنی، دری زرتشتی، دامغانی و نیشابوری دارد. که خود نشان دهنده یگانگی فرهنگ مردمانی است که در گستره فرهنگی می زیند. خوشبختانه هنوز در برخی از محله های شهر شهروندان به زبان رایجی صحبت می کنند.

محصولات کشاورزی بَرزُک:
بَرزُک به دلیل قرارگرفتن در ارتفاعات کوه کرکس مرتفع ترین نقطه جغرافیایی در شهرستان کاشان می باشد که با وجود ارتفاع بالا و بارش زیاد و آب و هوای معتدل کوهستانی، شاهد رویش انواع درختان میوه است. در این شهر اکثر زمین های کشاورزی از جهت درختکاری به صورت مخلوط می باشد. یعنی در هر زمینی شما تقریباً همه نوع درختی را می توانید مشاهده کنید.
ولی چهار محصول شاخص و عمده این شهر به ترتیب شامل: گل محمدی، شاه توت، آلو بخارا و گردو زبانزد خاص و عام است و در فصول تابستان و پاییز گردشگران زیادی را به این شهر روانه می کند.
مسولان شهر با برگزاری جشنواره های گل و گلاب در فصل بهار و جشنواره شاه توت در فصل تابستان سعی در شناسایی بیشتر پتانسیل های این شهر به مردم کشور عزیزمان دارند در این شهر انواع درختان دیگر نیز شامل: انواع سیب، گلابی، گیلاس، انگور، صنوبر، بید، بیدمشک، بادام، هلو، امرود، گلابی، توت سفید، به، انجیر، انار، زردآلو و ... نیز از طرفداران زیادی برخوردار است.

مراسم و آیین ها:
از قدیم الایام در بَرزُک آیین ها و رسوم متعددی برجای مانده که از آن جمله می توان به: استقبال از رمضان، مراسم شب نیمه در ماه مبارک رمضان، آیین نخل برداری در روز عاشورا و شهادت حضرت علی(ع)، مراسم شش امام حسین(ع)، اعیاد سعید غدیر و قربان و ... اشاره کرد.

© کپی رایت توسط کی آشیان - سایت جامع گردشگری کاشان (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان

   نام شما:
ایمیل شما:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده: