1400 / 01 / 22 8:12:58 AM EN

ورود
 

ابیانه ( تلاقی اصالت و ماندگاری )

روستای ابیانه در 70 کیلومتری کاشان قرار دارد. این روستا به اعتبار آثار و بناهای تاریخی متنوعش در زمره ی استثنایی ‏ترین مناطق ایران به شمار می رود که به طور کامل به ثبت ملی رسیده است . شکوه معماری بومی بناهای قرمز رنگ این روستا، در کنار مناطق دل انگیز و خوش آب و هوا و جلوه ای زیبا به این منطقه بخشیده است .
خانه های روستا تماماً بر روی دامنه پرشیبی در شمال رودخانه "برزرود " بنا شده است به صورتی که پشت بام مسطح خانه‏ های پایین دست، حیاط خانه‏ های بالادست را به وجود آورده است و هیچ دیواری هم آنها را محصور نمی‏سازد. در نتیجه، ابیانه در وهلهٔ اول روستایی چند طبقه به نظر می‏آید که در بعضی موارد تا چهار طبقهٔ آن را می‏ توان مشاهده کرد.
ابیانه دارای هفت رشته قنات است که برای آبیاری مزارع و باغات مورد استفاده قرار می‏گیرد. گندم، جو، سیب‏ زمینی و انواع میوه به خصوص سیب، آلو، گلابی، زردآلو، بادام و گردو از محصولات ابیانه به شمار می آید . در سال های اخیر قالی‏بافی در ابیانه رواج پیدا کرده و نزدیک به ۳۰ کارگاه قالی‏بافی در آنجا دایر گردیده است . در گذشته گیوه ‏بافی از جمله مشاغل‏ پردرآمد زنان ابیانه بوده است که امروزه تا حدی منسوخ گردیده است. مردم ابیانه به سبب کوهستانی بودن منطقه و دور بودن از مراکز پر جمعیت و راههای ارتباطی، قرن ها در انزوا زیسته و در نتیجه بسیاری از آداب و رسوم قومی و سنتی و از جمله زبان و لهجهٔ قدیم خود را حفظ کرده ‏اند. زبان مردم ابیانه فارسی پهلوی با لهجه ی خاص ابیانه ‏ای است که با لهجه‏ های متداول در جاهای دیگر تفاوت اساسی دارد. لباس سنتی آن ها در مردان شلوار گشاد و درازی از پارچهٔ سیاه و در زنها پیراهن بلندی از پارچه‏ های گلدار و رنگارنگ است.که هنوز هم در میان مردمان آن رواج و در حفظ آن تاکید و وجود دارد .
علاوه بر این، زنان ابیانه معمولاً چارقدهای سفیدرنگی بر سر دارند. قدیم‏ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده‏ای است که مانند دیگر بناهای ده در سراشیبی قرار گرفته است. آتشکده ابیانه را نمونه ‏ای ازمعابد زردشتی دانسته‏اند که در مناطق کوهستانی ساخته ‏شد است . مهم‏ترین بنا و اثر تاریخی این روستا مسجد جامع است که قدیم‏ترین اثر تاریخی این مسجد ، منبر چوبی منبت‏کاری شده ای است که در سال ۴۶۶ هجری قمری ساخته شده است.
روستای ابیانه دارای دو زیارتگاه است: یکی مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی در جنوب روستا که به گفته اهالی فرزندان امام موسی کاظم (ع) بوده‏اند؛ و زیارتگاه دیگر ابیانه قدمگاه نامیده می‏شود. از جمله دیگر اماکن تاریخی ابیانه می‏توان از خانه غلام نادرشاه و خانه نایب حسین کاشی نام برد.
معروف ترین مراسم ابیانه ، نخل برداری آنان در عاشورای حسینی است که همه ساله مشتاقان زیادی را به سوی این روستا می کشاند .

منبع: نرم افزار گردشگری کاشان شهر آفتاب ویژه تلفن های همراه

© کپی رایت توسط کی آشیان - سایت جامع گردشگری کاشان (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان

   نام شما:
ایمیل شما:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده: