دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان

8:21:22 AM 1400 / 01 / 22
 

 شهر جوشقان و کامو کاشان

شهر جوشقان و کامو یکی از شهرهای استان اصفهان و شهرستان کاشان می باشد.

این شهر از چهار مرکز جمعیتی جوشقان قالی؛ کامو؛ چوگان و شهرکوحدت تشکیل گردیده است. این شهر در سال 1379 طی مصوبه ی شماره 15288/ت21357ک مورخ20/4/79 هیئت محترم وزیران شکل گرفت و در تاریخ 23/12/79 مصادف با شب عید غدیر خمافتتاح گردید.

برابر آماری که از سوی مرکز آمار ایران گرفته شد جمعیت شهرجوشقان و کامو را بالغ بر 7000 نفر با نرخ رشد 53/1 صورت گرفته است. 67% جمعیت شاغلاین شهر را بخش کشاورزی؛ 18% در بخش صنعت و ساختمان؛ 15% بخش خدمات را تشکیل میدهد.

 آثار تاریخی و مکانهای توریستی شهر

بقعه میر علاء الدین جوشقانی و صندوقچه یداخل آن. (در منطقه جوشقان قالی)

از دیگر آثار قدیمی جوشقان صندوقچه ی چوبی میر علاء الدین استکه بر روی قبر او و درون بقعه قرار گرفته است. تاریخ صندوقچه (ضریح) سال 950 هجریقمری و این ضریح ساخت محمود بن محمد جوشقانی است و سوره ی دهر در حاشیه ی آن نوشتهشده است. طول ضریح 215 و عرض آن 100 و ارتفاعش 110 سانتیمتر می باشد.

سنگی که در مزار میرعلاء الدین وجود دارد اندازه ی طول آن 153 وعرض آن 28 و ارتفاعش 35 سانتیمتر است. قدمت آن به اوایل دوره صفویه می رسد، روی آنآیت الکرسی نوشته شده و تاریخ آن را از بین برده اند.

 

قلعه قدیمی میرزا خان (منطقه کامو)

برخی از بناهای قدیمی کامو حکایت از قدمت این منطقه دارد. یکیاز این بناها قلعه قدیمی معروف به میرزا خان است. سکنه کامو زمان ساخت این قلعه رابه یاد نمی آورند. با دیدن نقوشی که بر دیواره استوانه ای شکل قلعه نقش بسته احتمالمی رود برج میرزا در قرن 189 و یا حتی قبل از آن بنا گردیده باشد.

 

زیارت امامزادگان محمد و قاسم از فرزندان حسین بن طاهربن زید بن علی (امام چهارم)

یکی از آثار تاریخی جوشقان قالی زیارتگاه امامزادگان قاسم ومحمد فرزندان حسین بن طاهر بن زید بن علی (امام چهارم) است که فقط از میان این آثارتاریخی ضریح آن به جای مانده است.

امامزادگان هنگامی که امام رضا (ع) به ولیعهدی مأمون می رسند بهایران می آیند. تاریخ و نحوه ی شهادت این امامزادگان در زیارتگاه امامزاده سلطانعلیبن محمد باقر مشهد اردهال کاشان موجود بوده و در همین زیارتنامه، لغت نامه ای وجوددارد که بر قاتلین این امامزادگان که گویا ملک محمد جوشقانی است لعنت شده. اکثراًمعتقدند که امامزادگان در نزدیک درخت چنار بزرگی که به درخت دور(dowr) مشهور استبه شهادت رسیده اند، این درخت در بین مردم مقدس است و حدود هزار سال عمر دارد و چونمردم در قدیم به دور این درخت طواف می کرده اند به درخت "دور" مشهور شده، این درختدر صد متری شمال زیارت قرار گرفته است. زیارتگاه قدیمی امامزادگان در دوره سلجوقیانساخته شده و تاریخ ضریح چوبی که در میان ضریح جدید جای گرفته و به وسیله فیبر مستورشده مربوط به سال 730 هجری می باشد. سازنده ضریح استاد عباس خوانساری بوده که ضریحرا از چوب گردو ساخته و سطح آن را خانه بندی و خانه ها را منبت کاری نموده است. گنبد قدیمی زیارتگاه که عکس آن در کتاب قالی ایران اثر سیسیل ادواردز موجود است،متأسفانه در چهل سال پیش تخریب شده است. سنگ روی قبر امامزادگان گچی است و یک سنگنیز به نام شهیده ی مظلومه ی بانویی با کاشی موجود و یک کاشی نیز بر سردابه که درزیر حرم قرار گرفته، وجود دارد که آیه ای روی کاشی با فیروزه و آب طلا نوشته شدهاست.

 

توضیح اینکه:عمده ی جاذبه ی گردشگری شهرجوشقان و کامو طبیعت بکر و بسیار زیبای منطقه اعم از کوه ها و تپه ها و چشمه سارهاو رودخانه ها و چمنزارهای اطزاف شهر است که ناخودآگاه هر بیننده ای را به خود میخواند و زبان او را به مدح و ستایش نقاش و خالق هستی آفرین وا می دارد. گلستان هایگل محمدی از جنوبی ترین نقطه شهر یعنی چاه های کشاورزی واقع در اراضی حد فاصل میمهو جوشقان شروع شده و در مزارع سطح شهر تا شمالی ترین نقطه یعنی اراضی بالادست کاموادامه می یابد.

جالبتر اینکه هر چند به گفته سعدی علیه الرحمه « گل همین پنجروز و شش باشد » ولی طول عمر گل محمدی شهر جوشقان و کامو از بیستم اردیبهشت تا دهمتیر ماه یعنی تقریباً 50 روز است که دست هنرمند تولید کنندگان عطر و گلاب به عمرگل؛ تداومی پایدار بخشیده است.
 

گلابگیری در جوشقان و کامو

با توجه به اینکه در فصل گل و گلاب؛ تمام کشاورزان این شهرمشغول برداشت گل محمدی هستند و برای خود مزرعه ای از گل محمدی دارند بنابراین دراکثر منازل، دیگ گلابگیری به صورت سنتی وجود دارد که علاوه بر گلابگیری، دیگرعرقیات و اسانس ها را نیز تهیه می نمایند.

الف) گلابگیری سنتی اخوان میرزایی به آدرس جوشقان قالی خیابانمیرعلاء الدین جنب داروخانه امام علی - آقای علیقلی میرزایی.
ب) گلابگیری سنتیاخوان میرزایی (شماره 2) به آدرس جوشقان قالی خیابان نیاز جوشقانی، یاسمن ششم- آقای فیروز میرزایی.
ج) گلابگیری سنتی گرگین به آدرس جوشقان قالی خیابان نیازجوشقانی، روبه روی مسجد حجت.

در اکثر قریب به اتفاق منازل شهر مخصوصاً در منطقه کامو، دیگگلابگیری سنتی وجود دارد.

کارخانه قطران گل نیز در این شهر، مشغول فعالیت بوده و به گرفتنگلاب و دیگر عرقیات در گونه های مختلف می پردازد که اصل کار آن به صورت 100% صنعتیبوده و تولیدات آن نیز پاستوریزه می باشد.

 

 آمار کشت و تولید و صادرات گل و گلاب و عرقیات واسانس:

در سطح شهر جوشقان و کامو سالیانه از 400 تا 500 تن گل محمدیبرداشت می شود که حدوداً 300 تن آن در داخل شهر به صورت سنتی و صنعتی به گلاب تبدیلمی گردد و مابقی به کارخانجات گلابگیری در شهرهای همجوار و نیز به شهر قمصر صادر میگردد. عرقیات آویشن، بیدمشک، نعناع و ... به صورت سنتی سالیانه 20 تن برداشت وتولید می گردد