دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان

7:38:58 AM 1400 / 01 / 22
 

جاذبه های طبیعی کاشان

موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی و سرزمینی منطقه کاشان باعث ایجاد شرایط ویژه‌ای برای سکونت و فعالیت شده است که عینیت کالبدی و سرزمینی آن در پیوند بین محیط طبیعی و گروه انسانها، جاذبه‌های گردشگری متنوعی را پدید آورده است که برخی ازآنها عبارتند از:

جاذبه‌های طبیعی

وجود زمینه‌های کوهنوردی، غرنوردی و چشم‌اندازها و مناظر زیبا در دامنه‌ها و ارتفاعات کرکس. وجود دره‌های سرسبز، پرآب، خوش آب و هوا با سکونتگاه هایی با معماری خاص در دل کوه های کرکس. وجود کویر مرکزی ایران با ویژگی های منحصر به فرد. دارا بودن موقعیت ویژه برای ستاره‌شناسی حرفه‌ای و آماتوری. وجود چشمه‌های زیبا و کاریزهای ایجاد شده در طول زمان توسط ساکنین.

جاذبه‌های مذهبی

وجود امامزاده‌ها و اماکن مذهبی و آرامگاههای مشاهیر به سبب موقعیت ارتباطی ـتاریخی منطقه از یک سو و غنی‌ بودن شهر و منطقه از علما و هنرمندان و شاعران و بزرگان دینی.

اجرای ویژه مراسم مذهبی در نقاط مختلف.

 جاذبه‌های معماری ـ تاریخی

وجود خانه‌های با ارزش، مساجد، آب انبارها، بازار تاریخی، باغ فین، تپه سیلک و حصار تاریخی

 جاذبه‌های هنری

وجود آثار هنری متنوع و زیاد مانند گچبری ها، کنده‌ کاریها، نقشه‌کشی قالی، قالی‌بافی، رنگرزی و نقاشی.

 جاذبه‌های فولکوریک و فرهنگ عامه

حاکمیت فرهنگ غنی و ارزشهای دینی و ملی برگزاری مراسم گوناگون به منظورگرامیداشت اعیاد و مراسم ملی و مذهبی.

جاذبه‌های سکونت گاهی

از جمله نقاط جمعیتی که هر یک با ویژگیهای خود پذیرای اهالی منطقه و گردشگران درایام مختلف سال هستند. در دل پهنه‌های ییلاقی قرار گرفته‌اند، دارای آداب و روسم وآئین های ملی و مذهبی خاصی هستند و از تک بناها یا مجموعه‌های معماری روستایی بهره‌ مندند، می‌توان به نقاط زیر اشاره کرد: