دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان

11:10:26 PM 1402 / 07 / 02
 
 

معرفی شهرستان کاشان

کاشان یکی از مهمترین شهرهای استان اصفهان است که در ارتفاع 1600 متری از سطح دریا، 240 کیلومتری جنوب تهران و 220 کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است و از طریق بزرگراه و راه آهن با تهران و اصفهان در ارتباط است. جمعیت تقریباً 400000  نفری شهر در مساحتی قریب به 2100 هکتار سکنی گزیده اند. کاشان افزون بر فرشهای مشهور و زبانزد جهانیان، ابریشم و کاشی معروفی هم دارد. این شهر بزرگ و زیبا در جاده کاشان - قم و در حاشیه غربی کویر قرار گرفته است. این شهر از دیر باز به خاطر منسوجات چرمی ،سرامیک، ظروف مسی، گلاب و باغهای پرگل قمصر زبانزد بوده است. این شهر با سابقه 7000 ساله اش ازمهمترین مراکز باستان شناسی محسوب می شود. اکثر تاریخ نویسان و مسافرانی که از این شهر بازدید داشته اند، از آن با عنوان دروازه تمدن جهانی نام برده اند. همچنین این شهر بعد از ورود اسلام به ایران در دوره سلجوقی و صفوی به اوج شکوفایی خود رسید. امروزه شاهد اثرهای متعددهنرمندان کاشانی در موزه های معروف جهان هستیم. از آنجا که کاشان، شهر مورد علاقه و محبوب شاه عباس اول صفوی بود، وی بدان توجه بسیار داشت و در عمران و آبادانی آن کوشید و دستور داد بعد از مرگ هم در مقبره یکی از اجدادش - قرن 13- دفن گردد.
با پیاده روی در کوچه پس کوچه های آرام و ساکت شهر می توان شاهد ساخمانهایی بسیار قدیمی با دیوارهای خشت و گلی بود. شهری با بادگیر های متعدد و مناظری بدیع که سابقاً در تابستان های بسیار گرم، کار تسویه هوای ساکن را انجام می داده است.

صنعت مدرن، موازی با پیشرفت اجتماعی، نقش مهمی در کاشان داشته است. به هرحال در بازار، تجارت فرش دستباف، قلاب دوزی و گلدوزی، گلاب، عطر، سفالگری و هنرهای دستی دیگر کماکان مثل سابق و با همان مهارت و زیبایی صورت می گیرد. 


 

 

خانه طباطبایی

عروس خانه های ایرانی، خانه طباطبایی کاشان

نقشه کاشان

نقشه  کاشان قدیم / نخستین خاستگاه تمدن بشری 

خانه عامری ها

خانه عامری ها تنها خانه ای که در گذشته کاشان دارای حمام شخصی بوده است

خانه بروجردی ها

خانه بروجردی 
 

خانه عباسیان
خانه عباسیان،شاهکار معماری جهان

خانه بروجردی هانمایی زیبا از بادگیرهای خانه بروجردی های کاشان

دره پریان/روستای خنب

دره پریان/روستای خنب

روستای سرخ ابیانه

روستای سرخ ابیانه

فرش

فرشِ دستباف خانه ی جادویی شادی ها و غم هاست

مرنجاب

کویر مرنجاب

مسگری

جشن مسگران کاشان

قمصر

کاشان زیبا