دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان

1:03:07 AM 1400 / 07 / 30
 
فرهنگ سلامت

9 گزینه غذایی، میل شدید به شکر را کاهش می دهند

آمریکایی ها عاشق شیرینی هستند. در این کشور تقریبا 97 درصد زنان و 68 درصد مردان گزارش داده اند که دارای میل شدید به مصرف شکر دارند.

به گزارش آوای سلامت به نقل از healthline این در حالی است که احتمالا به دلیل جذب کالری اضافی، مصرف شکر به ‌سادگی منجر به افزایش دور کمر می ‌شود. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می ‌دهد مصرف زیاد قند منجر به بروز سایر مشکلات، مانند دیابت و بیماری ‌های قلبی و عروقی می ‌گردد.

با این حال گام های ساده ای وجود دارد برای این که بتوانید علاقه خود به مصرف شکر را کاهش دهید. یکی از این گام ها، انتخاب مواد غذایی سالم است:

توت ها: یک انتخاب عالی و مغذی برای توقف هوس مصرف قند هستند. توت ها اگرچه طعم شیرین دارند، اما به دلیل محتوای بالای فیبر به حفظ وزن در محدوده سالم کمک می کنند. علاوه بر این، توت ها دارای ترکیبات گیاهی هستند که خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند. مصرف توت ها منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماریهای مزمن مانند بیماری های قلبی و دیابت می شود.

شکلات تیره: یکی از گزینه های غذایی است که مصرف کنندگان آن گزارش کرده اند، میل شدید به مصرف شکر را کاهش می دهد. شکلات تیره حاوی بیش از 70 درصد کاکائو است و ترکیبات گیاهی سالم مانند پلی فنل ها را دارد. برخی مطالعات نشان داده اند که اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی پلی فنل ها به بهبود شاخص های سلامت قلب کمک می کند.

دانه های چیا: منبع خوبی از مواد مغذی مهم از جمله اسیدهای چرب امگا 3ف فیبر غذایی محلول و ترکیبات گیاهی سالم هستند. در واقع 40 درصد از دانه های چیا را فیبرهای محلول تشکیل می دهند. دانه های چیا همه کاره هستند بنابراین اگر می خواهید یک دسر مفید برای تسلط به هوس شیرینی داشته باشید، می توانید پودینگ چیا را امتحان کنید.

 حبوبات: حبوباتی مانند عدس و نخود فرنگی حاوی منابع گیاهی مانند فیبر و پروتئین هستند. در واقع یک فنجان عدس به شما 18 گرم پروتئین و 16 گرم فیبر می رساند. هر دوی این مواد مغذی میل شدید به مصرف شکر را کاهش می دهد. مصرف عدس همچنین به کاهش وزن کمک می کند.

ماست: یک میان وعده سالم حاوی پروتئین بالا و کلسیم است. علاوه بر این برخی مطالعات پیشنهاد کرده اند که ماست می تواند یک میان وعده مفید برای تنظیم اشتها و میل به مصرف شکر باشد. ماست یونانی کم چرب در میان انواع ماست، انتخاب سالم تری است.

خرما: حتی نوع خشک آن سرشار از فیبر، پتاسیم، آهن و ترکیبات گیاهی مفید است. مصرف چند عدد خرما به جای نوشابه ها و آب نبات ها می تواند میل شدید شما به مصرف شکر را مهار کند.

سیب زمینی شیرین: سرشار از کربوهیدراتها، فیبر و تعدادی از مواد معدنی و ویتامین ها از جمله ویتامین آ، ویتامین سی و پتاسیم است. کربوهیدرات های سالم موجود در سیب زمینی شیرین پخته شده راهی سالم برای مهار مصرف شیرینی است.

آلو: سرشار از فیبر و مواد مغذی است و طعم بسیار شیرینی دارد. محتوای بالای فیبر آلو و سوربیتول های طبیعی موجود در آن به کاهش یبوست کمک می کند. سوربیتول نوعی قند طبیعی است که به آرامی در روده جذب می شود.

تخم مرغ: پروتئین بالای آن میل شما به مصرف شکر را کاهش میدهد. تحقیقات نشان داده است که مصرف یک صبحانه با پروتئین بالا گرسنگی را کاهش می دهد و هورمون گرسنگی یعنی گرلین را مهار می کند.

منبع: معاونت بهداشتی دانشگاه

ساعت : 13:4 -  روز  : شنبه  - 1 /  2 / 1397 /  شماره خبر : 45 / تعداد نمايش :838

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: