دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان

5:23:12 AM 1400 / 09 / 16
 
فرهنگ سلامت

توصیه کارشناس بهداشت روان وزارت بهداشت؛

بیماری خود را قبل از ازدواج با همسر آینده مطرح کنید

مطرح کردن بیماری با همسر آینده قبل از ازدواج امری ضروری و اخلاقی است این مساله مانند ابتلا به یک اضطراب ساده نیست که بگوییم لزومی ندارد، گفته شود.

کارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت وگو با خبرنگار وب دا، با بیان این مطلب گفت: متاسفانه در اکثر موارد شاهد هستیم فرد بیمار یا خانواده او موضوع بیماری را از همسر آینده پنهان می کنند زیرا آن را موضوعی موقت می دانند که رو به بهبود خواهد رفت خوشبختانه در عصر حاضر با اقدامات درمانی موثر و در دسترس بودن داروهای بهتر، کم عارضه تر و مؤثرتر بسیاری از بیماران روان گسیخته مانند سایر شهروندان می توانند زندگی نسبتا معمولی داشته باشند.

الهه کرمی افزود: خانواده ها این نکته را در نظر داشته باشند که اگر می خواهند زندگی بر مبنای صحیحی آغاز شود و ادامه یابد،  باید از ابتدا به سوالات همسر آینده بیمار با متانت و بدون مخفی کاری پاسخ داده شود.

وی تصریح کرد: در صورت لزوم همسر آینده بیمار می تواند با اجازه بیمار، نزد پزشک معالج رفته و اطلاعات لازم در حد آگاهی های لازم برای خود کسب نماید. هدف از این توضیح ایجاد نگرانی و وحشت در دل خانواده همسر احتمالی نیست بلکه ایجاد آگاهی لازم و اتخاذ تصمیم آگاهانه است تا پس از ازدواج با مشکلات و اختلافات کمتری مواجه شوند.

این کارشناس ادامه داد: در مواردی که با رعایت شرایط فوق، پیوند ازدواج بر قرار می شود، زندگی موفقی برپا شده و در سیر درمان و بهبودی بیمار نیز نقش مؤثر و بسیار مفیدی دارد. در غیر این صورت باید منتظر بروز اختلافات بعدی و خانوادگی بود که برای بیمار مسموم کننده بوده و می تواند به عود و یا تشدید بیماری منجر شود.

کرمی خاطرنشان کرد: در گروه بیماران شدید و خفیف روانی اگر با دید باز به زندگی بنگرند و جزییات لازم بیماری را بدانند، می توانند زندگی خوب داشته باشند بنابراین حتماً باید قبل از ازدواج مشاوره بگیرند تا یک کارشناس و متخصص سلامت فرد مورد نظر را تایید کند.

ساعت : 9:17 -  روز  : سه شنبه  - 21 /  9 / 1391 /  شماره خبر : 45 / تعداد نمايش :1220

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: