دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان

5:41:50 AM 1400 / 09 / 16
 
فرهنگ سلامت

ازدواج و فرزند دار شدن تأثیری در درمان و بهبودی بیماری روانی ندارد

ازدواج،  باعث درمان بیمار مبتلا به روان پریشی یا بیمار مبتلا به اسکیزوفرنیا نمی شود.

الهه کرمی کارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت وگو با خبرنگار وب دا، گفت:  ازدواج برای هر دختر یا پسر جوانی با استرس و نگرانی توام است اگر برای این نگرانی ها از قبل چاره اندیشی نشده باشند برای سلامت روانی بیمار مضر است.

وی افزود:  بسیاری از خانواده ها پس از ازدواج فرزندشان که دچار بیماری روانی است با نتایج عکس آن چیزی که توقع داشتند مواجه می شوند و از آنجایی که فرد با ازدواج زندگی مستقل تشکیل می دهد و مسئولیت هایش افزایش پیدا می کند، این افزایش مسئولیت ها عامل تنش و اضطراب هستند به همین دلیل باید این بیماران همیشه تحت نظر پزشک و درمان های دارویی باشند تا این استرس ها باعث تشدید علائم بیماری آنها نشود.

کرمی تصریح کرد: امکان دارد یک بیماری خفیف مانند اشکال مختلف اختلالات اضطرابی و یا رگه هایی از اختلال شخصیت، گرفتاری های فراوانی در زندگی ایجاد کند. بعضی بیماری ها مانند وسواس چه در زندگی مشترک و چه در رفتار با همسر و تربیت بچه ها واقعا دردسرساز خواهد بود. پس بهتر است برای لذت خود بیمار از زندگی در درجه اول توصیه کنیم درمان شود و سپس ازدواج کند.

این کارشناس روان گفت: انجام رفتارهای عجیب و غیرمعمول، انجام برخی رفتارهای نمایشی و بسیاری ویژگی های دیگر جزو خصوصیات مبتلایان به اختلال شخصیت است. متاسفانه بعضی از انواع آنها چنان جذابیت ایجاد می کنند که توسط شخص مقابل به محبت و علاقه تعبیر و تفسیر می شود این گروه ها چون به پزشک مراجعه نمی کنند و همه مردم این رفتارهایشان را به حساب عادات و خصوصیات آنها می گذارند، قطعا هیچ سابقه پزشکی و درمانی هم ندارند.

وی بیان کرد:  این گروه ها با اینکه بسیار دردسرساز هستند و زندگی با آنها رنج و گرفتاری های زیادی دارد اما چون ظاهرا مشکل واضح روان پزشکی ندارند، همواره ویژگی های شخصیتی بیمارگونه و پاتولوژیک آنها مخفی می ماند و ازدواج هایشان به سهولت انجام می گیرد.

کرمی خاطرنشان کرد: این افراد عنوانی از بیماری روان پزشکی ندارند لذا طرف مقابل آنها نمی تواند به جایی مراجعه کند و متوجه شود این فرد بیمار است. اغلب زندگی های این افراد به شکست منجر می شود لذا به لزوم و ضرورت مشاوره ازدواج تاکید می شود.

ساعت : 10:27 -  روز  : دو شنبه  - 20 /  9 / 1391 /  شماره خبر : 45 / تعداد نمايش :1220

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: